2020 American Control Conference July 1 - 3   ▹   Denver, CO, USA
  
2020 American Control Conference
July 1-3, 2020, Denver, CO, USA

Program at a Glance    Tuesday    Wednesday    Thursday    Friday    Author Index    Keyword Index  

Last updated on May 13, 2020. This conference program is tentative and subject to change

Program at a Glance

Start browsing the Program at a Glance
Click on Top to return here


ACC 2020 Technical Program Tuesday June 30, 2020     Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ACC 2020 Technical Program Tuesday June 30, 2020
Plenary Events
18:15-19:15
Ballroom DE
Plenary Session TuP1

Control Challenges for the Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory (LIGO)



ACC 2020 Technical Program Wednesday July 1, 2020     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ACC 2020 Technical Program Wednesday July 1, 2020
Poster 1 Poster 2 Poster 3 Poster 4 Poster 5 Poster 6 Poster 7 Poster 8 Poster 9 Traditional Track 1 Traditional Track 2 Traditional Track 3 Traditional Track 4 Traditional Track 5 Traditional Track 6 Traditional Track 7 Traditional Track 8 Traditional Track 9 Traditional Track 10 Traditional Track 11 Traditional Track 12 Traditional Track 13 Traditional Track 14 Traditional Track 15 Traditional Track 16 Traditional Track 17 Traditional Track 18 Traditional Track 19 Traditional Track 20 Traditional Track 21
08:00-09:00
Ballroom ABC
Plenary Session WeP11

Lots to Be Done: Towards Data-Informed, Real-Time Coordination Algorithms That Scale Up
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A1

Poster WeA01
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A2

Poster WeA02
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A3

Poster WeA03
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A4

Poster WeA04
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A5

Poster WeA05
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A6

Poster WeA06
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A7

Poster WeA07
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A8

Poster WeA08
09:00-09:30
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-A9

Poster WeA09
                                         
09:30-11:45
Ballroom ABC
RI Session WeA01

RI: Optimization and Optimal Control
09:30-11:45
Ballroom DE
RI Session WeA02

RI: Control of Energy and Automotive Systems
                                                           
                                                           
                  13:30-15:30
Governor's SQ 12
Invited Session WeB01

Learning-Based Control of Multi-Agent Systems
13:30-15:30
Ballroom ABC
Invited Session WeB02

Modeling and Identification of Energy Storage Systems
13:30-15:30
Governor's SQ 15
Regular Session WeB03

Multivehicle Systems
13:30-15:30
Governor's SQ 14
Invited Session WeB04

Autonomous Vehicle Perception and Control
13:30-15:30
Plaza Court 6
Invited Session WeB05

Modeling and Control of Additive Manufacturing Systems
13:30-15:30
Ballroom DE
Regular Session WeB06

Smart Grid
13:30-15:30
Plaza Court 7
Invited Session WeB07

Control for Healthcare and Medical Systems I
13:30-15:30
Governor's SQ 10
Invited Session WeB08

Mechatronics I
13:30-15:30
Governor's SQ 16
Regular Session WeB09

Adaptive Control I
13:30-15:30
Governor's SQ 11
Regular Session WeB10

Autonomous Robots I
13:30-15:30
Director's Row I
Regular Session WeB11

Agent-Based Systems I
13:30-15:30
Director's Row E
Regular Session WeB12

Estimation I
13:30-15:30
Plaza Court 1
Regular Session WeB13

Robust Control I
13:30-15:30
Plaza Court 8
Invited Session WeB14

Estimation and Control of PDE Systems I
13:30-15:30
Plaza Court 5
Regular Session WeB15

Stability of Nonlinear Systems I
13:30-15:30
Governor's SQ 17
Regular Session WeB16

Cooperative Control I
13:30-15:30
Director's Row J
Regular Session WeB17

Decentralized Control
13:30-15:30
Plaza Court 4
Regular Session WeB18

Constrained Control I
13:30-15:30
Plaza Court 3
Regular Session WeB19

Optimal Control I
13:30-15:30
Plaza Court 2
Regular Session WeB20

Hybrid Systems I
13:30-15:30
Director's Row H
Tutorial Session WeB21

Cooperation in Pursuit-Evasion Differential Games
                 
                 
                 
                 
                 
                 
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P1

Poster WeP01
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P2

Poster WeP02
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P3

Poster WeP03
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P4

Poster WeP04
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P5

Poster WeP05
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P6

Poster WeP06
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P7

Poster WeP07
15:30-16:00
Ballroom ABC
Late Breaking Poster Session WeLBP-P8

Poster WeP08
                                           
                  16:00-18:00
Governor's SQ 12
Regular Session WeC01

Learning I
16:00-18:00
Ballroom ABC
Invited Session WeC02

Estimation and Diagnostics of Batteries
16:00-18:00
Governor's SQ 15
Regular Session WeC03

Traffic Control
16:00-18:00
Governor's SQ 14
Invited Session WeC04

Autonomous Vehicle Motion Planning
16:00-18:00
Plaza Court 6
Invited Session WeC05

Security & Privacy of Cyber-Physical Systems
16:00-18:00
Ballroom DE
Invited Session WeC06

Autonomous Energy Systems: Optimization and Learning
16:00-18:00
Plaza Court 7
Invited Session WeC07

Control for Healthcare and Medical Systems II
16:00-18:00
Governor's SQ 10
Invited Session WeC08

Mechatronics II
16:00-18:00
Govenor's SQ 16
Regular Session WeC09

Adaptive Control II
16:00-18:00
Governor's SQ 11
Regular Session WeC10

Autonomous Robots II
16:00-18:00
Director's Row I
Regular Session WeC11

Agent-Based Systems II
16:00-18:00
Director's Row E
Regular Session WeC12

Estimation II
16:00-18:00
Plaza Court 1
Regular Session WeC13

Robust Control II
16:00-18:00
Plaza Court 8
Invited Session WeC14

Estimation and Control of PDE Systems II
16:00-18:00
Plaza Court 5
Regular Session WeC15

Stability of Nonlinear Systems II
16:00-18:00
Governor's SQ 17
Regular Session WeC16

Cooperative Control II
16:00-18:00
Director's Row J
Regular Session WeC17

Delay Systems
16:00-18:00
Plaza Court 4
Regular Session WeC18

Constrained Control II
16:00-18:00
Plaza Court 3
Regular Session WeC19

Optimal Control II
16:00-18:00
Plaza Court 2
Regular Session WeC20

Hybrid Systems II
16:00-18:00
Director's Row H
Regular Session WeC21

Best Student Paper Award Finalists
                 
                 
                 
                 
                 
                                                           
18:15-19:15
Ballroom ABC
Plenary Session WeP21

Advances and Opportunities of AI and Machine Learning in Industrial Process Monitoring and Control



ACC 2020 Technical Program Thursday July 2, 2020     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Next  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ACC 2020 Technical Program Thursday July 2, 2020
Traditional Track 1 Traditional Track 2 Traditional Track 3 Traditional Track 4 Traditional Track 5 Traditional Track 6 Traditional Track 7 Traditional Track 8 Traditional Track 9 Traditional Track 10 Traditional Track 11 Traditional Track 12 Traditional Track 13 Traditional Track 14 Traditional Track 15 Traditional Track 16 Traditional Track 17 Traditional Track 18 Traditional Track 19 Traditional Track 20 Traditional Track 21
08:00-09:00
Ballroom ABC
Plenary Session ThP1

Control of Complex Energy and Power Systems for Electrified Mobility
                                         
09:30-11:45
Ballroom ABC
RI Session ThA01

RI: Predictive Control
09:30-11:45
Ballroom DE
RI Session ThA02

RI: Control of Robotic Systems
                                         
                                         
13:30-15:30
Governor's SQ 12
Regular Session ThB01

Learning II
13:30-15:30
Ballroom ABC
Invited Session ThB02

Control and Estimation of Batteries
13:30-15:30
Governor's SQ 15
Regular Session ThB03

Automotive Control I
13:30-15:30
Governor's SQ 14
Invited Session ThB04

Eco-Driving and Energy Management of Connected and Automated Vehicles
13:30-15:30
Plaza Court 6
Invited Session ThB05

Robust and Optimal Control for Building HVAC Systems
13:30-15:30
Ballroom DE
Invited Session ThB06

Autonomous Energy Systems: Estimation, Modeling, and Control
13:30-15:30
Plaza Court 7
Regular Session ThB07

Predictive Control Systems
13:30-15:30
Governor's SQ 10
Regular Session ThB08

Robotics I
13:30-15:30
Governor's SQ 16
Regular Session ThB09

Adaptive Control III
13:30-15:30
Governor's SQ 11
Regular Session ThB10

Autonomous Systems I
13:30-15:30
Director's Row I
Regular Session ThB11

Networked Systems I
13:30-15:30
Director's Row E
Regular Session ThB12

Estimation III
13:30-15:30
Plaza Court 1
Regular Session ThB13

Robust Control III
13:30-15:30
Plaza Court 8
Invited Session ThB14

Estimation and Control of PDE Systems III
13:30-15:30
Plaza Court 5
Regular Session ThB15

Nonlinear Output Feedback
13:30-15:30
Governor's SQ 17
Regular Session ThB16

Cooperative Control III
13:30-15:30
Director's Row J
Regular Session ThB17

Process Control I
13:30-15:30
Plaza Court 4
Regular Session ThB18

Stochastic Optimal Control
13:30-15:30
Plaza Court 3
Regular Session ThB19

Optimization Algorithms I
13:30-15:30
Plaza Court 2
Regular Session ThB20

Switched Systems
13:30-15:30
Director's Row H
Tutorial Session ThB21

Control of Tokamak Fusion Plasmas
                                         
16:00-18:00
Governor's SQ 12
Regular Session ThC01

Learning III
16:00-18:00
Ballroom ABC
Invited Session ThC02

Cyber-Physical Privacy and Security in Energy Systems
16:00-18:00
Governor's SQ 15
Regular Session ThC03

Automotive Control II
16:00-18:00
Governor's SQ 14
Invited Session ThC04

Energy Management Optimization for Intelligent Vehicles
16:00-18:00
Plaza Court 6
Invited Session ThC05

Oil and Gas Systems Modeling, Estimation, and Control
16:00-18:00
Ballroom DE
Invited Session ThC06

Autonomous Energy Systems: Optimal Power Flow and Power Systems
16:00-18:00
Plaza Court 7
Regular Session ThC07

Fault Detection
16:00-18:00
Governor's SQ 10
Regular Session ThC08

Robotics II
16:00-18:00
Govenor's SQ 16
Regular Session ThC09

Control Applications I
16:00-18:00
Governor's SQ 11
Regular Session ThC10

Autonomous Systems II
16:00-18:00
Director's Row I
Regular Session ThC11

Networked Systems II
16:00-18:00
Director's Row E
Regular Session ThC12

Estimation IV
16:00-18:00
Plaza Court 1
Regular Session ThC13

Uncertain Systems I
16:00-18:00
Plaza Court 8
Invited Session ThC14

Estimation and Control of PDE Systems IV
16:00-18:00
Plaza Court 5
Regular Session ThC15

Observers for Nonlinear Systems
16:00-18:00
Governor's SQ 17
Regular Session ThC16

Distributed Control I
16:00-18:00
Director's Row J
Regular Session ThC17

Process Control II
16:00-18:00
Plaza Court 4
Regular Session ThC18

Stochastic Systems
16:00-18:00
Plaza Court 3
Regular Session ThC19

Optimization Algorithms II
16:00-18:00
Plaza Court 2
Regular Session ThC20

Discrete Event Systems
16:00-18:00
Director's Row H
Tutorial Session ThC21

Control of Wafer Scanner: Methods and Developments



ACC 2020 Technical Program Friday July 3, 2020     Previous  Tuesday  Wednesday  Thursday  Friday  Top  
Click on the day's program and use the arrow keys for easy horizontal and vertical scrolling

ACC 2020 Technical Program Friday July 3, 2020
Traditional Track 1 Traditional Track 2 Traditional Track 3 Traditional Track 4 Traditional Track 5 Traditional Track 6 Traditional Track 7 Traditional Track 8 Traditional Track 9 Traditional Track 10 Traditional Track 11 Traditional Track 12 Traditional Track 13 Traditional Track 14 Traditional Track 15 Traditional Track 16 Traditional Track 17 Traditional Track 18 Traditional Track 19 Traditional Track 20 Traditional Track 21
08:00-09:00
Ballroom ABC
Plenary Session FrP1

Distributed Decision Making in Network Systems: Algorithms, Fundamental Limits, and Applications
                                         
09:30-11:45
Ballroom ABC
RI Session FrA01

RI: Control of Biological and Aerospace Systems
09:30-11:45
Ballroom DE
RI Session FrA02

RI: Learning
                                         
                                         
13:30-15:30
Governor's SQ 12
Regular Session FrB01

Learning IV
13:30-15:30
Ballroom F
Invited Session FrB02

Advanced Control of Wind Turbines and Farms I
13:30-15:30
Governor's SQ 15
Invited Session FrB03

Smart Mobility Systems
13:30-15:30
Governor's SQ 14
Invited Session FrB04

Energy Management in Vehicle Systems
13:30-15:30
Plaza Court 6
Regular Session FrB05

Aerospace Systems I
13:30-15:30
Ballroom DE
Regular Session FrB06

Energy Systems I
13:30-15:30
Plaza Court 7
Regular Session FrB07

Biosystems I
13:30-15:30
Governor's SQ 10
Regular Session FrB08

Mechatronic Systems
13:30-15:30
Governor's SQ 16
Regular Session FrB09

Control Applications II
13:30-15:30
Governor's SQ 11
Invited Session FrB10

Modeling and Control for Human-Robot Interaction
13:30-15:30
Director's Row I
Regular Session FrB11

Networked Systems III
13:30-15:30
Director's Row E
Regular Session FrB12

Filtering
13:30-15:30
Plaza Court 1
Regular Session FrB13

Uncertain Systems II
13:30-15:30
Plaza Court 8
Invited Session FrB14

Control and Estimation in Flow Systems
13:30-15:30
Plaza Court 5
Regular Session FrB15

Nonlinear Systems Identification
13:30-15:30
Governor's SQ 17
Regular Session FrB16

Distributed Control II
13:30-15:30
Director's Row J
Regular Session FrB17

Linear Systems I
13:30-15:30
Plaza Court 4
Regular Session FrB18

Game Theory I
13:30-15:30
Plaza Court 3
Regular Session FrB19

Optimization
13:30-15:30
Plaza Court 2
Regular Session FrB20

Formal Verification I
13:30-15:30
Director's Row H
Tutorial Session FrB21

Learning and Control: Opportunities and Challenges
                                         
16:00-18:00
Governor's SQ 12
Regular Session FrC01

Iterative Learning Control
16:00-18:00
Ballroom F
Invited Session FrC02

Advanced Control of Wind Turbines and Farms II
16:00-18:00
Governor's SQ 15
Invited Session FrC03

Safety and Security of Vehicle Systems
16:00-18:00
Governor's SQ 14
Invited Session FrC04

Engine and Powertrain Control
16:00-18:00
Plaza Court 6
Regular Session FrC05

Aerospace Systems II
16:00-18:00
Ballroom DE
Regular Session FrC06

Energy Systems II
16:00-18:00
Plaza Court 7
Regular Session FrC07

Biosystems II
16:00-18:00
Governor's SQ 10
Regular Session FrC08

Mechanical Systems
16:00-18:00
Govenor's SQ 16
Regular Session FrC09

Control Applications III
16:00-18:00
Governor's SQ 11
Invited Session FrC10

Energy-Aware Robotics
16:00-18:00
Director's Row I
FrC11

16:00-18:00
Director's Row E
Regular Session FrC12

Identification
16:00-18:00
Plaza Court 1
Regular Session FrC13

Lyapunov Methods
16:00-18:00
Plaza Court 8
Regular Session FrC14

Sensor Fusion
16:00-18:00
Plaza Court 5
Regular Session FrC15

Nonholonomic Systems
16:00-18:00
Governor's SQ 17
Regular Session FrC16

Distributed Control III
16:00-18:00
Director's Row J
Regular Session FrC17

Linear Systems II
16:00-18:00
Plaza Court 4
Regular Session FrC18

Game Theory II
16:00-18:00
Plaza Court 3
FrC19

16:00-18:00
Plaza Court 2
Regular Session FrC20

Formal Verification II
 
 
 
 
 
 


 
 

 
 

 

All Technical Content © IEEE Control Systems Society.

This site is protected by copyright and trademark laws under US and International law.
All rights reserved. © 2002-2020 PaperCept, Inc.
Page generated 2020-05-13  15:41:00 PST  Terms of use